Budokan COMBATIVES

17. ledna proběhl v Trenčíně první letošní seminář FCS. Jelikož čím dál víc zapojujeme do výuky věci z filipínských bojových umění, tak jsme na této akci nemohli  chybět. Seminář byl opět zaměřen na průřez FCS a na tři bloky (hůl, nůž a neozbrojený boj).

Kali1.jpg
Kali2.jpg
kali3.jpg

14. - 15. července proběhl na Jihlavsku v bývalém vojenském prostoru již třetí seminář Filipino Combat pod vedením Tomáše Severy. Sobotní trénink začal v 10 hodin a byl zaměřen na footwork a karanzu s tyčí. Poté se pokračovalo s tyčí (bloky, protiúdery a to vše v různých vzdálenostech). Po obědě se začal procvičovat panantukan, nejprve bez rukavic (aplikace z hubudu) a následně se přešlo na rukavice (úderové kombinace). Následně se přešlo na nůž, nejprve se dělala karanza (stínování) a pak sebeobrana (cílem byla kontrola ozbrojené ruky útočníka). Oficiálně skončil sobotní blok v 19 hodin, ale většina účastníků následně pokračovala, teď ovšem teoreticky, nejprve v blízké restauraci a po zbytek večera na oddílové základně. Ti nejzdatnější vydrželi diskutovat a vyměňovat si názory a zkušenosti ze cvičení až do cca 2.30. Nedělní trénink začal v 9 hodin opět tyčí (blokování umbrela a roofblock). Tom ukázal i něco z Blade programu, zaměřeného na ostré zbraně, a jako bonus se rozpovídal o taktice filipínských bojovníků. Po obědě přišel na řadu nůž (RKDS, tapping a odzbrojování). Seminář byl zakončen panantukanem - bez rukavic gunting, vstupy a kombinace, v rukavicích siko. Seminář skončil v 15.30 a podle odezvy všech zúčastněných byli všichni velice spokojeni. 

FC1.jpg
FC2.jpg
FC3.jpg
26. května se v Praze uskutečnil seminář FAST Defense (FD), který vedl koordinátor pro Evropu Dik Chance z Velké Británie. Seminář byl velmi zajímavý a byl pojat poněkud jinak, než je zykem na klasických seminářích. skládal se z několika bloků. 
V prvním bloku byli zúčastnění instruktoři seznámeni se zásadami konceptu FD a uvažováním agresorů. 
Ve druhém bloku došlo na verbální sebeobranu, deeskalaci konfliktu a hlavně, jak se nestát snadnou kořistí. 
Ve třetí části došlo na sebeobranné techniky, modelové situace, které agresor gradoval tak, aby došlo k "fightu".
V závěrečné části došlo na analýzu videí z modelových situací a ukončení semináře, při kterém došlo na pochválení českých (a samozřejmě moravských) instruktorů :-) 
Ačkoliv zde byli zastoupeni instruktoři z různých systémů (jiu-jitsu, aiki-jitsu, allkampf-jitsu, FMA, RBSD ...), tak všechny obrany vypadaly obdobně a sice, že byla použita hrubá motorika, žádné páky a kombinace. Občas se objevil nějaký přehoz, ale to bylo výjimečně. Proto si na tohle vzpomeňte, až budete chtít na tréninku dělat složité "pakombinace". Chlapi, ono to ve stresu nefunguje!!! 
Seminář byl velmi kvalitní a bylo vidět, že Dik je profesionální lektor. To nejdůležitější ze všeho a důvod proč jsem do Práglu jel, byl ten, že FD řeší mimo jiné předkonfliktní fázi, a zdůrazňuje, že není třeba vždy bojovat. Na druhou stanu pokud to nejde jinak, tak to agresor škaredě schytá :-)
Koncept FAST Defense bude dalším z moderních a funkčních sebeobranných systémů, jehož metodiku zahrneme do našeho cvičení. 
30. srpna jsme se zúčastnili dalšího semináře FCS v Trenčíně. Tento seminář byl výjimečný v tom, že Martin (oficiální instruktor pro Slovensko) tentokrát ukázal celou řadu technik, čímž nám dokonale zamotal hlavu  Celá akce ovšem byla zdokumentována, takže se není čeho bát a navíc je motání hlavy cílem seminářů.
Seminář opět začal panantukanem neboli filipínským boxem. Procvičoval se drill hubud ze kterého se pak pokračovalo do různých technik. Totéž platilo pro cviky s nožem, kde se rovněž vycházelo z tohoto  drilu. Seminář byl zakončen knife tappingem, což je již mnohým našim cvičencům z tréninku známo. Celá akce byla završena nákupem v bratislavské "IKEAe" a kempováním v Senci u Slunečních jezer.
FCS2.jpg
FCS4.jpg
FCS6.jpg
17. - 18. března proběhl v Jihlavě seminář Filipino Combat, který vedl jeden z největších odborníků na filipínská bojová umění Tomáš Severa. Jihlavský seminář byl zaměřen na představení programu, v němž jsou obsaženy základy boje s tyčí, nožem, improvizované zbraně, sebeobrana a Panantukan. Seminář byl z mého pohledu nejlepším seminářem FMA, který jsem zatím absolvoval. 
FC.jpg
FC2.jpg
FC3.jpg
Druhý víkend v srpnu proběhl v Ostravě  Krav Maga camp, který byl zaměřen na použití tonfy, obranu proti teleskopickému obušku, a také střelné zbrani. Součástí byla i střelecká příprava a střelby. Seminář vedli dva špičkoví polští instruktoři Mariusz Jasinski (vojenský instruktor) a Jan Dobrzyjalowski (policejní instruktor). Seminář se velmi povedl a byl zakončen bojem v budově (CQB).
Na celé akci bylo nejlepší přenocování, kdy jsem spolu s Lubošem Medem přespal v jeho autě, přičemž jeho zbylí dva kolegové přenocovali ve stanu. Pochopitelně nemohl chybět oheň, neboť nás chránil před divokou zvěří. Škoda jen, že nás neochránil také před komáry
KMC1.jpg
KMC2.jpg
KMC4.jpg
22. ledna proběhl v Brně seminář Modern Arnis pod vedením Tomáše Severy. Seminář byl zaměřen na přípravu ke zkouškám pro brněnský oddíl, takže se jednalo o uzavřenou akci. Na semináři se procvičovala celá řada zajímavých technik. Od základů boje s tyčí a karanzy, přes klasický Arnis, boj s mačetou a nožem, až po sebeobranu za použití propisky.  Seminář se nám velmi líbil.
MA1.jpg
MA2.jpg
MA3.jpg
V termínu 25. až 27. června na jsme v Červené Řečici zúčastnili části soustředění FCS Kali pod vedením Tomáše Severy, oficiálního zástupce FCS Kali pro ČR. Soustředění absolvovalo něco kolem 20 cvičících rozdělených do dvou skupin. Cvičení probíhalo dvoufázově a bylo rozděleno na tři části - tyč, nůž a neozbrojený boj. Náplň byla rozmanitá - karenza (stínový boj tyčí nebo nožem), largo mano (box tyčí na krátkou vzdálenost), drilly hubud, tapping a panantukan (filipínský box) ... 
Všichni cvičenci byli s úrovní soustředění spokojeni, což platí hlavně pro mně, protože jsem většinu soustředění odcvičil s Janem Zajíčkem, který s spolu s Tomášem Severou vedl soustředění, takže jsem měl informace z první ruky.
Kali Řečice1.JPG
Kali Řečice2.JPG
Kali Řečice3.JPG

Ve dnech 3. a 4. října jsme se zúčastnili semináře Brazilian Jiu-Jitsu v Trenčíně vedeného Johnem Kavanaghem z Irska (3. dan BJJ). Seminář se nám velmi líbil. K vidění byly přechody postoj zem, ale hlavně celá škála přechodů a kombinací na zemi. Kromě samotných technik, které měl John do detailu propracované, se nám líbila i metodika jeho výuky.

Obraz010.jpg
Obraz018.jpg
Obraz034.jpg
Od 13. do 15. května jsme se v Červené Řečici vzdělávali pod vedením zástupce FCS Kali v ČR Tomáše Severy v tomto filipínském bojovém umění. Většina přítomných se  připravovala naseminář v Trenčíně, který proběhne začátkem června a na zkoušky. Během víkendu jsme se zaměřili na footwork, hubad, tapping,mano mano ... Cvičení Kali se také zúčastnili zájemci z Prahy, Příbrami, Plzně 
a Českých Budějovic. Všichni cvičenci byli s úrovní semináře velmi spokojeni.
Kali01.JPG
Kali02.JPG
Kali03.JPG

14. 6. jsme se v Trenčíně zúčastnili semináře Brazilian Jiu-Jitsu pod vedením Johna Kavanagha z Irska. Tento seminář byl zatím tím nejlepším v oblasti boje na zemi, co jsme měli možnost absolvovat. John měl velmi dobře zpracovanou metodiku výuky a do detailu rozebíral  procvičované techniky.

Obraz049.jpg
Obraz051.jpg
Obraz046.jpg

O víkendu 15. - 16. listopadu jsme se zúčastnili semináře Pekiti Tirsia Kali v Praze pod vedením Uliho Weidleho z Německa, který nejvyšším představitelem tohoto systému mimo Filipíny. Jeho seminář byl velice zajímavý a během víkendu se procvičovalo mnoho technik s tyčí, nožem, ale také neozbrojený boj. Protože také Uli trénuje elitní vojenské a policejní složky v SRN, tak  na semináři zabrousil i do oblasti taktiky, ostrahy osob a práce policejních složek.

Obraz102.jpg
Obraz107.jpg
Obraz112.jpg

5. a 6. února proběhl v Olomouci druhý, opět velmi povedený, seminář Urban Combatives (UC) vedený Lee Morrisonem z UK. Seminář v úvodní části navázal na předchozí seminář, v němž Lee rovněž přítomné seznámil s myšlenkami UC. V druhé části semináře se Lee zaměřil na koncept Shredder (trhání, škrábání, kousání, nácvik, drily ...), který zde Lee se souhlasem zakladatele Richarda Dimitriho prezentoval. Druhý den semináře se zapracovalo na zlepšení síly ůderu a možnostech rozvoje. Nejvíce zajímavé ovšem byly drily na rozvoj agresivity a v závěru semináře finty používané britskými vyhazovači. Seminář byl velmi povedený a Lee dokázal velmi srozumitelně a zajímavě vysvětlit i teoretickou část, které byla rovněž pro většinu přítomných lidí a hlavně trenéry obrovským přínosem. Seminář se nám velmi líbil a určitě některé věci z UC (asi tak 90 %) zahrneme do naší výuky

UC1.JPG
UC2.JPG
UC3.JPG

Během prodlouženého víkendu jsme měli možnost se zúčastnit kempu Pekiti Tirsia Kali pořádaného pražským klubem Dipenshi pod vedením Aleše Brunnera. Celý kemp se nesl ve velmi svižném tempu a pro účastníky byly připraveny čtyři tréninky denně. Cvičení začínalo v 7.30 a končilo v 21.30.  Poté následovala teorie, takže ti nejzdatnější (ke kterým se řadím i já) chodili spát až v 1.30. Během naší účasti se procvičily např. drilly nožem, abecedário (12 základních útoků tyčí), ale také neozbrojený boj a pochopitelně vzdálenostní sparring nožem a tyčí. Samozřejmě že nechyběla disciplína "mlácení" rattankou do pneumatiky

finále.JPG
Karambit.JPG
Pangamut.JPG
12. a 13. června proběhl v Olomouci seminář Urban Combatives pod vedením Lee Morrisona z Velké Británie. Tento seminář byl zajímavý, poučný, ale co se mi líbilo nejvíce, tak hlavně realistický.
Po teoretické části, která se věnovala určitému tématu, následovalo cvičení, kdy obránce posloužil útočníkům nejprve jako cvičný panák (aby si vyzkoušel závažnost situace), a poté se následně bránil správným způsobem.
V rámci semináře se procvičoval mimo jiné boj s více útočníky, 2 vs 2,  obrana pomocí nože, a dokonce kousání

Urban1.JPG
Urban2.JPG
Urban3.JPG
1
Na oddílovém FB najdete nejaktuálnější informace, tak tam ve vlastním zájmu choďte.
Sebeobrana podle Contemporary Fighting Arts.
Sestřih videí s Lee Morrisonem z Urban Combatives.
Škola sebeobrany Budokan Prostějov e-mail: budokan@centrum.cz IČ: 26583844 číslo účtu: 179181912/0300
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one